DONE! Deliveries - Nietypowa pasja naszego pracownika
Nasza firma to przede wszystkim ludzie, dlatego postanowiliśmy nieco opowiedzieć o naszych CIEKAWYCH PRZYPADKACH.
Dziś historia Tomka, którego pasją jest latanie. Zobaczcie sami ...
1. Jak zaczęła się Twoja przygoda z lataniem?
Od zawsze fascynowały mnie przestrzeń, duże wysokości, góry i podróże, a latanie łączy w sobie wszystkie te elementy. Swoja licencje zdobyłem we Włoszech w 2008 roku i od tego czasu latam w zasadzie w każdy wolny dzień o ile pozwalają na to warunki meteo.
2. Latasz bez silnika? W jaki sposób lata paralotnia?
Start najczęściej odbywa się ze startowisk górskich. W locie szukamy odpowiednich noszeń, czyli kolumny ciepłego powietrza, która unosi się z dużą prędkością, a jej zwieńczeniem zazwyczaj jest chmura Cumulus. We wspomnianym obszarze noszeń pilot wykonuje krążenia starając dostać się pod podstawę chmury i następnie zaczyna od nowa poszukiwania noszeń. W ten sposób w dużym uproszczeniu pokonujemy kolejne kilometry zaplanowanej trasy.
3. Na jakich wysokościach odbywają się loty?
Zależy to od warunków meteo, ale są to wysokości rzędu 2000 m n.p.m. w Polsce, natomiast w krajach alpejskich możemy polecieć znacznie wyżej.
4. Dlaczego właśnie paralotnia? Co w tym jest wyjątkowego?
Paralotniarstwo umożliwia nam latanie wykorzystując jedynie siły natury podobnie jak robią to szybowce i duże ptaki. Jest to najprostsza i najtańsza forma latania i daje duża niezależność, bo cały sprzęt mieści się w dużym plecaku. W poszukiwaniu warunków i nowych miejsc analizuje sytuacje meteo i często jeżdżę w odlegle miejsca. Paralotniarstwo dzieli się na wiele dziedzin jak latanie akrobacyjne, biwakowe i przelotowe Cross Country. Każdy znajdzie coś dla siebie.
Najbardziej kręci mnie latanie przelotowe, bo taki lot jest dużym wyzwaniem dla pilota i wymaga znajomości nawigacji w terenie, meteorologii, dużej koncentracji oraz odpowiedniej strategii - to takie szachy 3D. Poza tym powrót z miejsca oddalonego o np. 100 km sam w sobie jest ciekawym doświadczeniem.
5. Gdzie najczęściej latasz i dlaczego? Jakie są według Ciebie najpiękniejsze miejsca do uprawiania tego sportu?
Głównie latam w Beskidach z uwagi na bliskość startowisk Żar, Skrzyczne, ale też na Słowacji i Czechach. Na południu Polski mamy najwięcej specjalnie przygotowanych do tego celu startowisk, które pozwalają na wielogodzinne, dalekie loty np. z Żaru w Tatry.
Najlepiej wspominam latanie w Francuskich Alpach ze względu na krajobrazy i warunki meteo umożliwiające przeloty na długich dystansach. Zdarzało mi się latać również w Hiszpanii, Włoszech i Tajlandii.
6. Czy masz jakieś plany na przyszłość związane z lataniem?
Podoba mi się latanie na motoparalotni z silnikiem i kiedyś na pewno pójdę w tym kierunku.
To jeszcze nie koniec jego zaskakujących pasji. Zachęcamy do śledzenia naszego profilu. Już niedługo Tomek naprawdę nas zaskoczy :)