Aktualności

Zobacz co nowego u nas

Czekoladowe wyzwania, czyli o słodkich transportach w praktyce.

2020-07-07
Jednym z największych wyzwań logistyki jest transport żywności, ponieważ przewóz w nieodpowiednich warunkach wiąże się nie tylko ze zmianą właściwości produktów, ale także z utratą zdatności do spożycia. Nie inaczej jest z dostawą czekolady, która jest nadzwyczaj wrażliwym produktem. Z tego względu wymaga szczególnej uwagi i troski. Czekoladę można przewozić w postaci płynnej oraz stałej – w tabliczkach.Cysterna z izotermą rozwiązaniem dla czekolady płynnej. 

Przewóz czekolady w postaci płynnej możliwy jest w cysternach wykonanych z kwasoodpornej stali nierdzewnej, które posiadają system grzewczy, czyli kanały rozprowadzające parę lub gorącą wodę. Specjalne wymagania wynikają między innymi z dużej gęstości produktu. Zalecana temperatura w czasie dostawy powinna wynosić między 48 a 60°C. Zbyt wysoka temperatura skutkuje przypaleniem towaru, natomiast zbyt niska powoduje jego krzepnięcie. Niektóre z takich zbiorników są wyposażone w układ z pompą, która ułatwia napełnianie i opróżnianie. Od kierowcy na załadunku wymaga się oryginalnego certyfikatu mycia. Pojemność naczep sięga od 25 do 33 tysięcy litrów.  
Co ciekawe, transport czekolady najwyższej jakości zabrania wcześniejszego przewozu w cysternie oleju i mleka.   


Temperatura ważniejsza niż myślisz – czekolady w stanie stałym. 

Czekolada w tabliczkach jest niezwykle podatna na wahania temperatury. Jej transport powinien odbywać się w temperaturze pomiędzy 10 a 18°C, dlatego do jej przewozu wykorzystuje się chłodnie. Nawet niewielki wzrost temperatury powoduje nie tylko zmiany w jej wyglądzie (np. odkształcenia), ale także i w smaku. Przy 28°C produkt zaczyna się topić, wskutek czego składniki tłuszczowe oddzielają się. Po obniżeniu temperatury dochodzi do wykwitu tłuszczowego – towar pokrywa się szaro-niebieską powłoką. Równie niebezpieczna dla czekolady jest wilgoć. Ta z kolei rozpuszcza cukier, powodując powstawanie wykwitów cukrowych widocznych na powierzchni w postaci kryształków. Zbyt wysoka wilgotność i temperatura powoduje nawet pleśnienie czekolady. Gotowy, przygotowany do transportu produkt powinien być specjalnie oznaczony, by przewoźnicy wiedzieli, jak go traktować. 

Nadziewane czekolady również są bardzo wrażliwe na zmiany temperatury. Tutaj z kolei równie niebezpieczna jest zbyt niska temperatura. Mróz sprawia, że likier wewnątrz (lub inne nadzienie) się rozszerza, powodując pęknięcia czekolady.  


Zapach ma znaczenie. 

Co ciekawe, produkty kakaowe muszą być przechowywane w warunkach bezwonnych, ponieważ bardzo łatwo pochłaniają obce zapachy. Im wyższa zawartość masła kakaowego, tym czekolada jest bardziej podatna na wchłanianie obcych aromatów.  


Odpowiedź DONE!  

Przewożąc czekoladę, należy wziąć pod uwagę wszystkie istotne czynniki, mając wpływ na przebieg transportu, dlatego w DONE! posiadamy specjalistów z zakresu logistyki towarów w temperaturze kontrolowanej oraz frigo.  

Przystępując do zlecenia:  
  • zbieramy wszystkie niezbędne informacje od klienta, przede wszystkim wymagania dotyczące temperatury; 
  • wybieramy najlepsze, dedykowane rozwiązania transportowe dla wrażliwych towarów, zapewniające odpowiednie warunki na całej trasie; 
  • dobieramy zaufanego, rzetelnego przewoźnika; 
  • dział Track&Trace monitoruje przebieg transportu 24/7; 
  • przedstawiamy ofertę najbardziej dopasowaną do indywidualnych potrzeb klienta. 


Zapewniamy: 
  • sprawne przeprowadzanie procesu załadunku i rozładunku; 
  • stały monitoring temperatury, gwarantowany przez system monitorujący i zapisujący temperaturę; 
  • zachowanie wszelkich wymagań sanitarnych; 
  • utrzymanie odpowiedniej temperatury nawet na długich trasach. 

Masz do przewiezienia towar wrażliwy na wahania temperatury, wymagający szczególnej opieki? Zaufaj naszemu doświadczeniu. Zostańmy Partnerami. Napisz na sales@donedeliveries.com
news

Najnowsze aktualności

2021-06-16

DONE! Deliveries – Odpowiedzialnym Pracodawcą 2021!

Cieszymy się, że w nasze ręce trafiło kolejne wyróżnienie!

2021-06-16

Targi, wystawy, konferencje, eventy - logistyka imprez w wydaniu DONE!

W Berlinie, Monachium, Paryżu, Amsterdamie, Frankfurcie, Mediolanie, Madrycie czy Hanowerze? Po ponad rocznej przerwie wystawcy i odwiedzający znów mogą...
2021-06-10

Dostawa dla włoskiego domu mody – transport skóry naturalnej.

Elegancka, prestiżowa, praktyczna, trwała i wytrzymała... Wykorzystywana od najdawniejszych czasów do produkcji butów, toreb, ubrań, siodeł końskich, tapicerek...